DLACZEGO CIĄGLE CI ZIMNO?

Ciągłe odczuwanie zimna jest częstą przypadłością u kobiet – i choć wydaje się czymś normalnym, to zdecydowanie takie nie jest. Jeżeli ubierasz się w co najmniej 3 warstwy, a siedząc bez ruchu musisz okrywać się kocykiem i nie wyobrażasz sobie chodzić w t-shircie po domu, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

 

Jakie objawy powinny Cię zaniepokoić?

  • Czujesz dyskomfort w temperaturze, która dla innych (najlepiej kilku osób) jest optymalna.
  • Masz zawsze zimne dłonie i stopy.
  • “Sztywniejesz” z zimna, kiedy nie ruszasz się przez dłuższą chwilę.
  • Nie potrafisz się rozgrzać, nawet mimo aktywności.
  • Kilka warstw ubrań/bielizny nie poprawia u Ciebie komfortu cieplnego.
  • Potrafi Ci być zimno nawet wtedy, kiedy temperatura jest wyższa.

 

Powód nr 1. Anemia 

Choć rodzajów anemii jest kilka, wszystkie łączy to samo - zbyt niski poziom czerwonych krwinek w surowicy krwi. To sprawia, że transport tlenu jest niewystarczający, a to właśnie on jest niezbędny tkankom do produkcji ciepła. 

Co ciekawe, niedobór żelaza ma również wpływ na termoregulację w nieco inny sposób. Jednym ze sposobów na rozgrzanie się jest ruch. Pewnie kojarzysz to charakterystyczne drżenie z zimna – to właśnie naturalna metoda organizmu na wygenerowanie nieco ciepła. W przypadku braku żelaza, aktywność mięśniowa maleje i nawet trzęsienie się nie jest takie proste.

Anemia i poziom żelaza są zatem ściśle związane z odczuwaniem zimna. Jeżeli podejrzewasz u siebie anemię, zbadaj morfologię krwi, poziom żelaza, ferrytyny i witaminy B12. Pamiętaj, że wyniki “w normie” nie zawsze muszą oznaczać Twojej normy

Pomocą będzie tutaj na pewno zmiana diety i uzupełnienie jej dobraną suplementacją. To możesz skonsultować z dietetykiem.

* Anemia była też przyczyną ciągłego uczucia zmęczenia.

 

Powód nr 2. Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy to stan, w którym gruczoł wydziela zbyt małą ilość hormonów w stosunku do zapotrzebowania organizmu.

Tarczyca jest odpowiedzialna za metabolizm, co oznacza również termoregulację – hormony regulują sposób wykorzystywania i wydatkowania energii, dlatego przy ich niedoborze, nie ma dostępnych zasobów do regulacji temperatury. Organizm przechodzi w fazę oszczędzania, zwalniając metabolizm, co przyczynia się do marznięcia i niższej tolerancji na zimno (i przy okazji większych skłonności do przybierania na masie ciała).

Jeżeli chcesz zdiagnozować się pod kątem niedoczynności tarczycy, wykonaj takie badania, jak:

  • TSH, 
  • fT3,
  • fT4,
  • USG tarczycy (przynajmniej raz w życiu!),
  • ATPO + ATG.

Pamiętaj, że samo TSH niczego nie pokazuje! Konieczny jest dodatek wolnych hormonów, czyli fT3 i fT4. Lekarze często dodają tylko fT4, ale to nadal za mało, żeby w pełni zobrazować stan tarczycy.

 

Powód nr 3. Niedobory snu 

Przewlekłe niedobory snu  przyczyniają się do zatrzymania tzw. aktywacji utraty ciepła i zaburzają ukrwienie skóry. Dość charakterystyczne jest odczuwanie zimna i znacznie mniejsza tolerancja na niższe temperatury po nieprzespanej nocy.

Sen jest ważny nie tylko w kontekście termoregulacji, ale również odporności czy poprawnego funkcjonowania gospodarki hormonalnej i cukrowej.

Sprawdź tutaj, jak zadbać o właściwą jakość snu.

 

Powód nr 4. Zbyt niski poziom tkanki tłuszczowej / niskokaloryczna dieta

Faktem jest, że tkanka tłuszczowa izoluje nas od zimna, przez co osoby bardzo szczupłe zazwyczaj bardziej marzną (chodzi tutaj o skrajnie niski body fat). Do tego, niska podaż kalorii przez dłuższy czas sprawia, że metabolizm zwalnia, co wpływa na termoregulację.

Przewlekły deficyt kaloryczny i niski poziom tkanki tłuszczowej nie są zdrowe ani nie sprawią, że będziesz czuć się lepiej. To nie tylko przyczyna, przez którą jest Ci zimno, ale również powód pogorszonego samopoczucia i problemów zdrowotnych.

Sprawdź skutki przewlekłej redukcji.

 

Podsumowanie

Z pewnością nie są to wszystkie przyczyny. Powodem mogą być np. przyjmowane leki, które wpływają na pogorszenie krążenia krwi, odwodnienie czy problemy z sercem i naczyniami krwionośnymi. 

 

Najważniejsze jest to, żeby zwrócić uwagę na pracę organizmu i pamiętać o regularnej diagnostyce. Nic, co odbiega od normy, nie powinno nią być. Jeżeli czujesz się zmęczona, jest Ci zimno, a włosy wypadają garściami, koniecznie się przebadaj. Wszystko, co Cię zaniepokoi powinno być zachętą do regularnych badań krwi. Pamiętaj, żeby zapobiegać, a nie dopiero leczyć!

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium